אחת המגמות השולטות כיום בעיצוב סביבת המגורים היא עיצוב בסגנון מסוים: בין אם מדובר בעיצוב כפרי, עיצוב מודרני או אפילו וינטג'. מרגע שמחליטים על עיצוב מסוים, חשוב שתהיה הלימה בין האלמנטים השונים בבית כמו למשל המטבח והסלון, כולל ריהוט הפנים הנלווה: שולחנות, מדפים, שטיחים אם ישנם, וכך הלאה. אבל מה עם הסביבה החיצונית?

למרות שכאן אי אפשר תמיד לשחזר את הסגנון העיצובי של הבית (לדוגמה, כסאות עץ עלולים להיהרס בגשם), יש עדיין לא מעט החלטות עיצוביות שאפשר לבצע על מנת לשמור על אחידות בין האלמנטים השונים. אחת הבחירות החשובות ביותר היא ההתאמה בין ריהוט גן לבין הפרגולה או הסוכך. אחת מן הפרגולות הכי נפוצות כיום היא פרגולה מעץ, וגם כאן יש לא מעט אפשרויות לבחור מתוכן, למשל:

  • פרגולות מעץ אורן – צבע אופייני לבן או צהבהב
  • אורן פיני – צהבהב
  • אשוח דאגלס (לא עץ האשוח מחג המולד) – חום, אדמדם

בנוסף לכך, קיימות פרגולות מעץ גושני שרבים רואים בהן קטגוריה נפרדת: אלו הן פרגולות בעל מראה מסיבי עם מפתחים (רווחים) גדולים בין הקורות. בנוסף לבסיס הפרגולה והגג שלה, קיימות גם מספר אפשרויות בנוגע לקירוי הפרגולה, וכאן אפשר לבחור בין קורות עץ צפופות (למעשה חלק מובנה), כיסוי במבוק, סנטף (סוג של פלסטיק שקוף למחצה ומעוצב) וכמובן רעפים. הבחירות האלו נותנות בסופו של דבר מראה שונה וייחודי לכל פרגולה.

 

 

איך כל זה אמור להשפיע על בחירת ריהוט הגן?

מכיוון שהאזור מתחת לפרגולה הוא האזור הנוח ביותר מבחינת צל והוא מוגן יחסית מפני השמש והגשם, זהו בדרך כלל גם האזור העיקרי מתחתיו ימוקם הריהוט. כעת ההחלטה החשובה היא לאיזו מטרה עיקרית הוא ישמש: רוב האנשים משתמשים במרפסת לאירוח עם שולחן אוכל וכסאות מתאימים או לשם הרגעות לאחר יום עבודה מעייף ומנוחה בסופי שבוע. כמובן שאם המרפסת מספיק רחבה, לא חייבים בהכרח להתפשר ואפשר לבחור במערך ריהוט שיספק את כל הצרכים האלו. כפי שציינו קודם, לכל פרגולה יש צבע ומבנה שונה, ולכן חשוב להתאים את ריהוט הגן למראה הזה עד כמה שניתן. הבחירה הטבעית ביותר היא כמובן ריהוט מעץ, אך הוא לא מתאים בהכרח לכולם ודורש תחזוקה שוטפת אם הוא נמצא ישירות מתחת לפרגולה, ולכן יש גם אפשרות לקנות רהיטים מאלומיניום בעיצוב שמדמה עץ טבעי. אפשרות אחרת היא לקנות ריהוט מראטן, למי שאוהב את המראה הזה. ריהוט שמעוצב באמצעות זכוכית יכול להשתלב היטב עם פרגולה שהכיסוי שלה שקוף למחצה. יחד עם זאת, חשוב לדעת שריהוט שכולל מתכת עשוי להיות בעייתי אם החשיפה לשמש היא גבוהה במיוחד (האפקט של קרינת השמש גדל בשל ההשתקפות על הזכוכית ועשוי לפגוע במה שמתחתיה)