פרגולה מעץ היא ללא ספק הפרגולה הקלאסית ביותר ואין כמעט פתרון הצללה אחר שיכול להתחרות ביופי ובמראה הטבעי שלה. כאשר אתם מתכננים איזו פרגולה לקנות, חשוב שתדעו שקיים מגוון גדול של עצים וצורות עיבוד שניתן לבחור מהן, כאשר כל אחד מהם מתאים לצרכים שונים.

מאמר אורח

העצים המתאימים ביותר לבניית פרגולות בארץ הם עצים ממשפחת האורניים (עצים בעלי מחטים). למרות שמם, הרי שהאורן המוכר לנו הוא רק סוג אחד במשפחה הזו המהווה תת משפחה וקיימים הבדלים מהותיים בינו ובין החברים האחרים בה. במשפחה קיימים עצים "לבנים" ועצים "צהובים". הלבנים קלים לעיבוד, אך פגיעים ואילו הצהובים חזקים וכבדים יותר, כך שהם מתאימים בעיקר לבניית השלד (אם כי רובם יקרים).

עץ גושני

לפני הכול נדבר על צורת ההקצעה : גושני הוא כינוי לקורות עץ עבות ומסיביות, כאשר לעיתים מדובר בהקצעה של עץ שלם ולעיתים מדובר בהדבקה של מספר לוחות שונים שהודבקו זה לזה יחדיו. דווקא תהליך ההדבקה הופך את הקורות של פרגולות עץ גושני לחזקות יותר ומאפשר ליצור קורות ארוכות מאוד עם מפתחים גדולים המכסים שטחים נרחבים. האורן הגושני הוא אחד מהפופולאריים יותר בארץ. העובי הרב שלו והמראה הייחודי יוצרים פרגולות יציבות ומרשימות בסגנון כפרי

 

פרגולה גושנית לבנה

סוגי עצים המתאימים לפרגולה

אורן פיני

האורן הפיני הוא אחד העצים הפופולאריים והזולים ביותר לבניית פרגולות עץ והוא מעניק לפרגולה חזות עדינה שיכולה להשתלב מצוין בכל מקום בלי ליצור דיסוננס עם הסביבה, וזאת גם בזכות צבעו הצהוב - אדמדם. האורן עצמו אינו מן העצים העמידים ביותר ומתחילים לראות נזקים של ממש כבר לאחר חמש שנים, אז צריך לחדש אותו. מצד שני, התחזוקה עצמה היא פשוטה למדי וקל לצבוע אותו.

אשוח דאגלס (דאגלס פייר)

למרות שמו, לא מדובר בעץ המוכר לנו מחג המולד וצבעו של הדאלגס הוא חום אדמדם בגוון בהיר. עמידותו גבוהה יחסית ולכן אין צורך לחטא אותו. הדאגלס הוא הבחירה המועדפת על רבים לאחר האורן הפיני למרות שהוא יקר יותר.

ארז

ישנם כמה מינים של ארז, אך הארז המתאים ביותר לבניית פרגולות הוא הארז האדום מערבי שמוצאו ממערב ארה"ב ומרכז קנדה. הליבה של הארז האדום עמידה ביותר מפני ריקבון ומזיקים, ולכן לרוב לא משתמשים במעטפת. בתנאים מיטיבים, פרגולה מעץ ארז יכולה להחזיק אפילו יותר מ-10 שנים עם תחזוקה מינימאלית בלבד. חשוב לדעת שלארז יש ריח חזק יחסית שלא בהכרח מתאים לכל האנשים. כמו עצים אחרים המגיעים אלינו ממדינות רחוקות. למרבה הצער, מכיוון שהארז הוא עץ רך, קשה להשתמש בו כאשר משלבים בפרגולה ברגים או מסמרים ולכן השימוש בו אינו נפוץ. הוא גם נחשב ליקר יותר מסוגי העצים האחרים.

איפאה

האיפאה הוא עמיד ושומר על מראהו לאורך זמן רב, ולא סתם משתמשים בו במקומות מאתגרים כמו למשל אולמות אירועים ומבני ציבור, והוא אף יכול לשמש כחיפוי עץ לקירות בשל עמידותו הרבה. הוא אמנם לא זול, אך צבעו החום ערמוני ייחודי מאוד.

דק איפאה וספסל איפאה המשולבים עם פרגולה לגינה

 

מעוניינים בפרגולת עץ שתתאים בדיוק לבית שלכם? לנו יש את הניסיון ואת הידע שבזכותם תוכלו לקבל את הפרגולה המושלמת. צרו קשר עוד היום ותאמו פגישת ייעוץ והכוונה ללא תשלום או התחייבות.