הקמה או תחזוקה של גינה איכותית נועדה להפוך אותה למקום שטוב לבוא אליו, לבלות ולשהות בו בשעות הפנאי וכאשר מזג האוויר מאפשר זאת. עם זאת, לא אחת קורה שדווקא בלילות האביב או הקיץ החמים, כשהשהייה בגינה היא מתבקשת, לא ניתן לשהות בה או שחוויית השהייה איננה חיובית. מהן אמות המידה לתכנון נכון של הגינה?

 

מהם התפקידים של תאורת גינה בשיפור חוויית השהייה בה? אילו סוגים של תאורת גן קיימים ומתי כדאי להשתמש בהם? היכן ניתן להתאים  תאורת חוץ איכותית ומעניינת? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא תאורת הגינה והחשיבות שלה לשיפור חוויית השהייה. תכנון נכון של הגינה חוויית השהייה בגינה מתחילה מהתכנון שלה. התכנון נוגע, בדרך כלל, לשלושה מרכיבים עיקריים: הצמחייה בגינה, תכנון המבנה של הגינה והתכנון של תאורת הגינה על כל ההיבטים שלה.

 

תכנון הצמחייה: על מנת לשמור על מראה חיוני ורענן של הגינה, הצמחייה חייבת להיות מתוכננת באופן כזה שבכל זמן נתון, יהיה חלק כל שהוא מהגינה פורח. מעצבים מקצועיים שותלים בגינה סוגי צמחייה רבים, הנבדלים אלה מאלה הן בצבעים ובמראה והן בעונת הפריחה שלהם. כך שומרים המתכננים על מראה מגוון וצבעוני מצד אחד, ומאפשרים לגינה להיראות במלוא תפארתה לאורך מרבית ימות השנה מצד שני.

 

תכנון המבנה של הגינה נוגע לכל מה שאיננו צמחייה. הכוונה כאן למבנה הערוגות, לשבילי ההליכה והגישה לכל אזור בגינה וכן, כמובן, לאזורי השהייה ופינות הישיבה בה. גם כאן, תכנון נכון עשוי להפוך את הגינה למקום הטוב ביותר להיות בו, במשך מרבית ימות השנה.

 

תאורת חוץ בגינה והחשיבות שלה בקרב חלק הארי של האוכלוסייה, שעות היום הן גם השעות המוקדשות לצרכי פרנסה. לפיכך דווקא בשעות היום, שהן השעות היפות ביותר של הגינה, אין כמעט איש היושב בגינתו המטופחת. שעות הערב הן, על פי אותו ההיגיון, הזמן ההגיוני ביותר לשהייה בגינה.

 

דה עקה שבמרבית הגינות, גם כאלה שהן ממש מטופחות, לא ניתן לשהות בשעות הערב המאוחרות. זאת, כיון שבדרך כלל אין מותקנת בהן תאורת חוץ קיר, או כל סוג אחר של תאורת גינה איכותית. נכון להיום, קיימים כמה וכמה סוגים של תאורת גן.

 

עם הסוגים כאמור ניתן למנות תאורת חוץ קיר, כלומר תאורת חוץ המותקנת על קיר הבית שהגינה סמוכה אליו. סוג תאורה נוסף הוא תאורת חוץ לד, תאורה חסכונית ויעילה במיוחד המאפשרת להאיר את הגינה באור חזק למדיי, תוך חיסכון ניכר בעלויות החשמל. סוגים נוספים אפשריים הם תאורה כפרית, או תאורת חוץ מוגנת מים.

 

הסוג האחרון של תאורה הוא יעיל ונוח במיוחד, אם ההשקיה של הגינה מתבצעת באמצעות ממטרות או אם הגינה חשופה לרוחות וגשמים בעונת החורף. אם יש לך עניין בהתקנת תאורת חוץ לגינה שלך, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנשי המקצוע המיומנים של רועי אופק עבודות בעץ יחזרו אליך בהקדם. הם יסייעו לך בהתאמה, עיצוב והתקנה של התאורה בגינה והתאמה שלה לצרכים ולאופי השימוש בה.