בנייה של גגון כניסה לבית בהרכבה עצמית יכולה להיות תהליך פשוט למדי או מורכב לאין שעור, זה תלוי בעיקר בסוג הגגון אותו אנו רוצים להקים ובמידת ההכרה שלנו עם עולם הDIY.

על מנת להקל עליכם את העבודה ולמנוע תסכולים מיותרים הכנו עבורכם מדריך שיסביר לכם שלב אחרי שלב איך לבנות גגון כניסת לבית.

לפני שנתחיל לדבר על איך לבנות גגון כניסה לבית חשוב לציין כי חומר הגלם ממנו תרצו לבנות את הגגון יכול להשפיע על העבודה – למשל באם אתם חסרי ניסיון בעבודות ידיים לא היינו ממליצים להתחיל בגגון כניסה לבית מעץ שכן העבודה עם העץ דורשת טכניקה גבוהה יותר מאשר עבודה עם אלומיניום. (ההערה האחרונה לא רלוונטית באם אתם קונים גגון כניסה לבית אשר מגיע מראש בחלקים מוכנים).

תכנון מוקדם של בניית גגון כניסה לבית

לפני שנתחיל בעבודה וברכישת חומרי הגלם יש כמה דברים שחשוב מאוד לתכנן אך עוד לפני כן חשוב לזכור כי הדבר החשוב ביותר הוא בטיחות, הבטיחות שלך בזמן העבודה, הבטיחות של הסביבה והבטיחות של המוצר המוגמר. אחרי שעברנו על עניין הבטיחות אפשר להתחיל לדבר על איך לבנות גגון כניסה לבית.
התכנון הראשוני נוגע לשיפוע הגג, זכרו כי ככל שהשיפוע תלול יותר כך הגג מחזיק מעמד זמן רב יותר שכן ככל שהגג שטוח יותר הוא נוטה לצבור עליו בעיות כמו משקעי מזג האוויר, לכלוך ועוד דברים שפוגמים בגג לאורך טווח.

השיפוע של גגון הכניסה לבית צריך להתאים לצורת הגג של הבית, שינוי גדול מידי בין השניים יכול לגרום לבעיה עיצובית ולא נעימה למראה. לאחר שחישבנו והבנו מה השיפוע הרצוי לגגון הכניסה אנחנו יכולים לחשב ולתכנן את האזור המוצל שיבנה לנו בסופו של דבר (מדובר על חישוב מתמטי של חישבו שטח מרובע). החישוב של השיפוע ישפיע גם על חומר הגלם עמו נרצה לעבוד.

קחו בחשבון כי גגון כניסה העשוי מעץ יעניק מראה קלאסי, חמים וביתי וגם העבודה עם העץ כחומר גלם אומנם דורשת כלים ומעט ידע אך היא לא מסובכת כפי שהיא נדמית ממבט חיצוני. לפני שתבחרו את חומר הגלם נסו גם לחשוב מה משדר כל חומר גלם ומה אתם רוצים להרגיש מהכניסה לביתכם, לא רק העבודה היא חשובה אלא גם העיצוב של כל האלמנטים יחדיו לתוצר סופי מוגמר.

האם לרכוש מהחנות או לבנות לבד?

זוהי כמובן שאלת השאלות והתשובה אליה היא ממש לא חד משמעית, קודם כל חשוב להגדיר תקציב וזמן עבודה העומד לרשותנו, למשל באם אתם רוצים לבנות את כל הפרויקט בכוחות עצמכם מחומרי הגלם ועד התוצר המוגמר מדובר על לפחות ארבעה שבועות של עבודה אך אם תרצו לרכוש את חומרי הגלם מחנות אשר מוכרת גגונים להרכבה עצמית כנראה שתוכלו לסיים את העבודה בסוף שבוע אחד.

העבודה מאפס היא כמובן מתגמלת הרבה יותר, אין דבר שגורם לגאווה יותר מאשר לבנות משהו מאפס ולראות אותו משמש את המשפחה שלך למשך שנים. גם גגון כניסה שתרכיבו עם הוראות הרכבה יגרום לך גאווה ויספק את ההגנה מפני פגעי מזג האוויר, שימוש בגגון אשר מיועד להרכבה עצמית יכול גם לייצר תוצאה טובה יותר שכן חומרי הגלם מגיעים מראש במידות הרצויות ואין לנו יכולת לטעות בחישובי הזווית או חישובי חומרי הגלם.

בכל מקרה אנחנו ממליצים לכם לצאת להרפתקה ולבנות גגון כניסה בכוחות עצמכם, לא משנה אם תקנו גגון שרק צריך לחבר את החלקים או שתתחילו הכל מאפס העיקר שתבלו ושתשמרו על הבטיחות תוך כדי העבודה.