דק איפאה מבית רועי אופק

לרועי אופק ניסיון ארוך ורב שנים בעבודה עם עץ האיפאה, עץ שזקוק לידיים מקצועיות באמת על מנת למצות את הפוטנציאל המיוחד הטמון בו.

מה היתרונות של דק איפאה וכמה זה עולה?

הבחירה בסוג העץ לבניית הדק שלכם תלויה במשתנים רבים. דק עץ אורן ודק עץ סינטטי עולים אמנם פחות מדק איפאה, אך לסוג העץ הזה יתרונות שהופכים את מחירו לכדאי, והוא זוכה לפופולאריות רבה בגלל מראהו הייחודי והעמידות הגבוהה שלו.

עץ האיפאה הוא עץ חזק מאוד ועמיד בפני מזיקים ופגעי מזג האוויר כאחד. הוא כל כך חזק שדירוג האש שלו (שמודד עמידות בפני שריפה) זהה לזה של בטון.

מחיר דק איפאה למטר גבוה מעט יותר מעצים אחרים כמו אורן, אך לאורך זמן מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה בזכות העמידות ואורך החיים. המחיר הממוצע לדק עץ איפאה הוא כ-850 ש"ח למטר.

העץ גדל באופן טבעי באמריקה הטרופית: מרכז אמריקה ודרום אמריקה – ניתן למצוא אותו עד צפון ארגנטינה וצ'ילה. בארץ מייבאים את האיפאה בעיקר מברזיל. חשוב לדעת שלעץ שני מקורות: משתלות שבהן הוא מגודל באופן מסחרי וכריתה לא חוקית של יערות. חשוב לוודא שמקור העץ אצל משווק מורשה שבידו אישורים למקור העץ. בישראל העץ מכונה איפאה טבקו.

דק איפאה לבריכה

עץ האיפאה מתאים במיוחד לשימוש כאשר בונים דק לבריכה. הוא עמיד למים ולכן מתאים לסביבה רטובה. כמו כן, בזכות צבעו הכהה יחסית הוא מתחמם פחות בשמש ולכן נעים יותר למגע.

דק איפאה

ממליצים עלינו

עוד המלצות >

צבעים של דק מעץ איפאה

כפי שציינו, צבעו הטבעי של האיפאה הוא חום כהה. עם זאת, לעץ גוונים רבים של חום, מהגוון הכהה, דרך גוון אדמדם ועד גוונים בעלי רמז לצהוב ולירוק – יש שרואים בכך יתרון ויש בכך דווקא חיסרון.

מי שאוהב את המראה הטבעי ומרובה הגוונים יאהב את המראה של הדק. אבל מי שמעדיף דווקא מראה אחיד אולי מוטב שיבחר חומר גלם בעל גוון אחיד יותר מהאיפאה, למשל דק מעץ אורן או דק סינטטי. בכל מקרה כדאי לבחון את חומר הגלם לפני הבנייה כדי ליצור מראה נכון ועיצוב מתאים – גם כאן בעל מקצוע בעל ניסיון יוכל לסייע לכם בבחירה הנכונה.

בארץ ניתן למצוא גם דק איפאה קומרו. למרות שמו, מדובר בעץ שאיננו איפאה אלא חיקוי שמיוצר מעץ אחר – עץ ממשפחת הקטניות שממנו מייצרים את פולי הטונקה. צבעו האדמדם מזכיר את האיפאה והא עץ חזק למדי. עם זאת הוא איננו עמיד כמו האיפאה וסובל מעיוותים לאחר כמה שנים מהתקנתו, בעיקר כאשר הוא חשוף להרבה שמש. מחירו נמוך מהאיפאה אך הוא נופל באיכות ממנה.

התקנת דק איפאה

מלבד בחירת הגוונים, ישנם עוד מספר דגשים בבניית דק איפאה:
האיפאה מגיעה בלוחות או באריחים.
אריחי דק איפאה זוכים לפופולאריות גוברת עקב הנוחות של התקנתם אך חשוב לראות בעצמכם כיצד נראה דק מלוחות וכיצד נראה דק מאריחים על מנת לבחור את העיצוב המתאים לכם.

הצפיפות של העץ, שבזכותה הוא כה חזק ועמיד, גם מציבה אתגר בעבודה איתו: יש צורך בכלי עבודה חזקים ועמידים כדי לבנות איתו.

חשוב לוודא עם בעל המקצוע שהוא משתמש בחומרי גלם איכותיים – לא רק העץ עצמו, אלא גם הברגים, המחברים, היסודות ואפילו הזפת שמבודדת את התשתית מהאדמה ומונעת רטיבות.

טכניקה חשובה לבניית דק איפאה היא טכניקת ההתקנה הסמויה או ההתקנה הנסתרת. מדובר בטכניקה של בעלי מקצוע שבה כל החיבורים של הדק נסתרים וכל מה שנראה לעין הוא עץ האיפאה. בשיטה זו נעשה שימוש במחברים סמויים וכאשר נעשה שימוש בברגים הם מתחברים מהתשתית אל תחתית הלוח וכך אינם נראים.

היתרון הגדול של ההתקנה הסמויה הוא המראה האחיד והמיוחד של הדק. חשוב לבחור בעל מקצוע שיודע כיצד לעבוד בשיטה זו כיוון שעבודה לא מקצועית תותיר אתכם עם דק פחות חזק שהעמידות שלו לאורך שנים איננה גבוהה. כמו כן חשוב לדעת שהשיטה הזו מייקרת את עלות הדק ומאריכה את זמן הבנייה.

תחזוקת דק איפאה

למרות העמידות הגבוהה של דק איפאה, הוא עדיין זקוק לטיפול תקופתי – שימון בשמן מתאים על מנת להגן עליו. עם זאת הוא איננו זקוק לחיטוי כנגד מזיקים כיוון שהם אינם יכולים לפגוע בו. כמו כן, הוא איננו סובל מעיוותים שמופעים אצל עצים אחרים לאחר כמה שנים ושומר על צורתו וחוזקו לאורך שנים.

אנחנו מספקים שירותי ניקוי דק איפאה, חידוש דק איפאה וכל הטיפולים התקופתיים הנדרשים עבור הדק.

דק איפאה הוא ייחודי – גם במראהו וגם בעמידות שלו. זכרו שזהו עץ שאיננו אוהב פשרות – פנו אלינו על מנת ליהנות מהידע, הניסיון והיכולות המקצועיות שלנו. צרו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ מקיף ללא עלות או התחייבות.

(5 | 18 מדרגים)

עודכן בתאריך: 30 במאי 2023