חוק הפרגולות – האם צריך היתר בניה והאם צריך לשלם ארנונה?

התקנת פרגולות הותירה רבים מבולבלים בכל הנוגע לחוקים וחוקי העזר העירוניים. אז מה באמת חשוב לדעת ועד כמה זה מסובך?

חברת רועי אופק – עבודות בעץ, מביאה לכם את כל ההסברים הנדרשים בנוגע לחוק הפרגולות. החברה, בעלת מוניטין, ותק ונסיון מקצועי, מספקת שירותי יעוץ, תכנון, יצור והתקנת סוככים ופרגולות ללקוחות פרטיים ועסקיים.

כל הבירוקרטיה הזו

עד לשנת 2014 אופיין נושא התקנת הפרגולות כסרבול אחד גדול. דרישות להיתרי בנייה, התייחסות לפרגולה כאל תוספת, או שינויים בבנייה, ועוד כאבי ראש מסוג זה, היו נחלתו של כל מי שביקש לעצמו בסך הכל דבר אחד פשוט – להוסיף אלמנט הצללה וחיפוי לחצר הבית או המרפסת שלו.

חוק הפרגולות, הקרוי גם רפורמת הפרגולות, הוא יוזמה של שר הפנים לשעבר גדעון סער, שקידם אותו בשנת 2014. בשורה התחתונה עוסק חוק זה במתן פטור בהיתר בנייה עבור כל מתקן שתרצו להקים בחצר ביתכם. הרפורמה נקראת אמנם על שם הפרגולות, אולם מתייחסת לשורת פריטים ארוכה, ביניהם גם סוכך מתקפל, גדרות, סורגים, מחסנים, מתקני חנייה, גופי תאורה ועוד.

על פי התקנות החדשות:

  • על כל אזרח שמעוניין להתקין פרגולה בחצר ביתו או במרפסת, יהיה ליידע את הרשות המקומית בדבר הבנייה.
  • הדיווח הוא ברמת היידוע ואין צורך להגיע פיסית לרשויות.
  • לפרגולה רגילה עדיין צריך לקבל היתר בנייה.

אבל:

  • הרשות חייבת לתת מענה בתוך 45 יום. אם לא פעלה כך, האישור יהיה אוטומטי.
  • פרגולה תלויה (בעלת שני עמודים או פחות), פטורה מהיתר בנייה אולם יש להודיע בדבר הבנייה לרשויות בתוך 45 יום מתחילת הבנייה.
  • מומלץ להגיש את הבקשה בליווי אישור ממהנדס בנייה.

ומה לגבי הארנונה?

ביולי 2018 אושר תיקון לחוק שקובע שהצבת גג פלסטיק שקוף על גבי פרגולה (שלא משמשת לחנייה או מחסן), לא תחייב את המתקין בתשלום ארנונה עבור הגג.

כלומר, ברשויות שבהן לא משלמים ארנונה על פרגולה לא מקורה, לא תשולם ארנונה גם על פרגולה מקורה בגג פלסטיק שלא משמשת לחנייה או מחסן.

רואים אור בקצה הפרגולה

היתרון הגדול בחוק הפרגולות הוא הגדרת לוחות הזמנים לאישור תוכניות. לא עוד סחבת, עצבים והמתנה אין סופית למענה. אם אתם שואלים את עצמכם איך לפתע פתאום יוכלו הרשויות להתמודד עם עומס הפניות אליהן, התשובה היא בהחלטה להקים 123 ועדות מחוזיות שיטפלו בפניות האזרחים, זאת במקום שש ועדות בלבד שנתנו מענה לכלל האזרחים בארץ, לפני שנחקקה הרפורמה החדשה. באופן זה ניתן באמת לקצר את זמן הטיפול בבקשות, שטרם לרפורמה נמשכו מספר שנים(!).

לסיכום, חוק הפרגולות הוא חוק מיטיב וניתן להקים פרגולה, עם פטור מקבלת היתר בנייה, או עם מענה בתוך זמן קצר מהרשויות. זאת ועוד, הפטור מארנונה ניתן עכשיו גם עבור פרגולות שקודם לחוק נדרשו בתשלום מיסים. אם עד היום ויתרו אזרחים רבים על סגירת פרגולות או התקנת פתרונות הצללה למיניהם, היום הכל נגיש וקל יותר לביצוע.

להסברים נוספים, מענה מקצועי וייעוץ להתקנת פרגולה, צרו קשר עם חברת רועי אופק – עבודות בעץ. נשמח לסייע לכם בבחירת הפרגולה המתאימה ביותר לצרכיכם, ייצור איכותי והתקנה מקצועית ובטיחותית.

אין לראות במידע זה תחליף ליעוץ משפטי ויש להיוועץ בכל סוגיה ושאלה משפטית בגורם משפטי מוסמך.  

עודכן בתאריך: 28 באפריל 2022