פרגולה מעץ אורן

עץ אורן הוא אחד העצים הפופולאריים ביותר לבניית פרגולות עץ בארץ. התכונות של עץ האורן החל מהמחיר ועד לעיצוב הופכות אותו לאידאלי עבור בניית פרגולה.

  • הוא עמיד ביותר כך שניתן לעבד ולעבוד אתו בקלות
  • קיימת אפשרות להדביק מספר קורות יחדיו על מנת לקבל "אורן גושני" עם קורות ארוכות המיועדת ליצירת מפתחים גדולים
  • קל משקל ובעל צפיפות נמוכה
  • ספיגת הצבע מיטבית ולכן אפשר להגיע לרמת גימור גבוהה בקלות
  • גוון יפה לעין מחום בהיר לצהבהב (קיימים מעל 15 סוגים שונים של עצי אורן כאשר דווקא האורן הישראלי נחשב לאופציה פחות טובה).

צביעת עץ אורן

כאמור, כל עצי האורן קלים יחסית לצביעה, אך לא כל עצי האורן מגיעים לאותה רמת גימור סופית ויש לקחת זאת בחשבון. עוד דבר שחשוב לדעת הוא שחיטוי עץ אורן (הנדרש במידה וישנם מזיקי עץ רבים באזור) מקנה לו גוון ירוק, ולכן את הצביעה של עץ אורן מחוטא עדיף לבצע אפילו חודש לאחר מכן.

התאמה אישית של הפרגולה

הפרגולות של רועי אופק נבנות באופן מקצועי בהסתמך על ניסיון של שנים על גבי שנים. מלבד התאמה אישית של גודל הפרגולה, ניתן גם לבחור מבין מגוון גדול של כיסויים, החל מכיסוי בעץ במבוק, דרך כיסוי רעפים ועד כיסוי בזכוכית, הכול בהתאם לתנאי מזג האוויר ואפקט ההגנה אותו רוצים לקבל.

מחיר פרגולה מעץ אורן (מחיר למטר)

עץ אורן אמנם לא נחשב לעץ יקר במיוחד, וזוהי אחת הסיבות לכך שהוא פופולארי כל כך. יחד עם זאת, יש כאמור מגוון גדול של סוגי עצי אורן הנבדלים זה מזה ברמת הגימור וכמות העיניים (ככל שהעץ פחות איכותי כך יהיו גם יותר עיניים מכיוון שהעיניים הן למעשה שרף שנוזל ויוצר בקעים). כל עץ מקבל ציון איכות מ-1 עד 5, כאשר 5 הוא האיכותי ביותר.

מרבית העצים האיכותיים מגיעים מצפון אירופה כגון שוודיה או פינלנד. למרות שגם ברוסיה יש אזורים קרים, הרי שהעץ שמיובא משם נחשב לפחות איכותי. עץ איכותי יותר הוא אמנם יקר יותר, אך מנגד התחזוקה שלו תהיה לרוב קלה יותר. בהקשר זה, יש לציין שעץ האורן דורש לרוב תחזוקה לא מועטה בצורת שימון או חיטוי מדי תקופה.

מלבד סוג העץ, גם לתנאי השטח יש חשיבות גדולה בקביעת המחיר למטר. לדוגמה, אם אפשר להתקין את הפרגולה ישירות על הקרקע, המחיר יהיה נמוך יותר מאשר מצב בו יש להכין את הקרקע קודם לכן באמצעות יציקה וחפירה.

יש גם פתרונות אחרים כמו למשל פרגולה תלויה שאינה מחוברת כלל לקרקע, אך אז שטח ההצללה יהיה מוגבל יחסית (אלא אם כן מתקינים "יציאה" מיוחדת). לבסוף, ישנן פרגולות שדורשות יותר חומר גלם או צורת עיבוד מיוחדת, ולכן מחירה יהיה יקר יותר. לדוגמה, פרגולה משופעת שיכולה לעצור את מי הגשם תדרוש עבודה נוספת.

עודכן בתאריך: 13 בדצמבר 2021